Zakończono VI Wielkie sprzątanie Rudawy

W dniu 9 kwietnia 2022 r. odbyło się ,,VI Wielkie sprzątanie Rudawy”. Organizatorami tego wydarzenia byli Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna w Rudawie, Społeczna Straż Rybacka – Przyjaciele Rudawy, Koło Gospodyń Wiejskich w Rudawie. Patronat nad imprezą objęli: Pan Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Pan Wojciech Pałka Starosta Krakowski, Pani Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów.

O godz. 9:00 ,,Wielkie sprzątanie” otwarł Pan Bartłomiej Stawarz Zastępca Wójta Gminy Zabierzów. W otwarciu uczestniczył też Pan Jan Surówka radny Gminy Zabierzów. Zaraz po otwarciu imprezy uczestnicy sprzątania udali się na brzeg rzeki Rudawa w celu jej zarybienia pstrągiem potokowy. Zarybianie rzeki jest inicjatywą Przyjaciół Rudawy. Co roku wpuszczają do rzeki młode osobniki, które ożywiają to wodne środowisko. Jest to też dobra lekcja biologii dla dzieci, które mogą wziąć do ręki ryby i je wpuścić do rzeki ucząc się przy tym sposobów zarybiania.

Impreza ta ukazuje naszą społeczność myślącą na poważnie o ekologii i realnie działającą w tym obszarze. To nie jest społeczność pisząca na Facebooku o ekologii tratując ją jako narzędzie do politycznego zaistnienia czy też do zwykłego wymądrzania się, ale jest to społeczność z pożytkiem pracująca na rzecz ekologii. Jak zwykle nie zawiedli nasi mieszkańcy, którzy pomimo złej pogody wstawili się w różnych miejscach naszej miejscowości i ciężko pracowali. Jak co roku zebraliśmy ogromną ilość odpadów, szkoda tylko, że nie udało się wszystkiego wysprzątać, ale niestety ilość odpadów przerosła nasze możliwości. Chcę tu zaapelować, nie zostawiajcie odpadów w miejscach publicznych, w rowach w rzece. Odpady w naszym publicznym otoczeniu nie biorą się znikąd. Bądźmy odpowiedzialnymi użytkownikami naszej wspólnej przestrzeni publicznej. Zapraszam już za rok na to wspaniałe wydarzenie ekologiczne.

Marcin Cieślak Sołtys Rudawy, Prezes OSP Rudawa

This slideshow requires JavaScript.