Wystawa koronki klockowej w Rudawie

Dnia 21 marca 2016 r. w Bibliotece publicznej w Rudawie odbył się wernisaż, który oficjalnie rozpoczął wystawę pt. ,,Koronki jak pajęczyna”. Ekspozycja prezentuje prace uczestniczek Warsztatów Rękodzieła Artystycznego ,,Czar nici”, które prowadzone są w Krakowie przez twórczynię ludową Jadwigę Węgorek.

Scan018

Na małej powierzchni bibliotecznej podziwiać można było ponad osiemdziesiąt prac w postaci serwetek i motywów zdobniczych, wykonanych techniką klockową, a także szydełkową i frywolitkową. Eksponowane były też przybory do koronek klockowych. Warto wspomnieć, że autorkami wystawy są m.in. Beata Jarema i Małgorzata Dymek, które należą również do rudawskich ,,Koronczarek”.

This slideshow requires JavaScript.

Na wernisażu pojawiły się panie, które już ,,zaraziły się” koronkarstwem lub dopiero planują rozwinąć tę pasję. Byli i tacy, których zwyczajnie zachwyca urok misternych prac, podziwianych jak dzieła sztuki. Wielu oglądających zwróciło uwagę na walory artystyczne prac, godnych ekspozycji w innej formie niż tylko użytkowa. Samo wydarzenie było też okazją do rozmów na temat historii rękodzieła, a szczególnie koronki klockowej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do 29 kwietnia br.