Święto Rudawy

Przez dwa dni 27 – 28 lipca br. obchodziliśmy imprezę związaną ze ,,Świętem Rudawy”. Impreza ta odbyła się w ramach odpustu parafialnego. Przewodnim tematem tego wydarzenia była historia Rudawy, która dla wielu osób spoza Rudawy jest zaskoczeniem. Temat historii pojawił się dopiero wtedy, gdy  zadzwonił do mnie Pan Jarosław Wojtasik i przekazał mi informację, że przeliczył i wyszło mu 555 – lat od ponownego potwierdzenia lokacji Rudawy na prawach magdeburskich. Od razu pomyślałem, że trzeba to jakoś uczcić, bo jest okazja aby w ramach tej imprezy mówić o historii  naszej wioski, która zawsze była miejscem gościnnym dla wszystkich, którzy nas odwiedzali i odwiedzają w tym ,,wielkich tego świata”. Bardzo szybko ustaliłem, że najlepszą okazją do uczczenia wspomnianej  wyżej daty będzie odpust parafialny, a że Rudawa, to sport i LKS Orlęta Rudawa więc imprezę należało zacząć od meczów piłkarskich. 27 lipca br. to pierwszy dzień imprezy i mecz piłkarski mężatki kontra panny, który został wygrany przez mężatki. Sędzią meczu był Pan Damian Gorawski były piłkarz Wisły Kraków, FK Moskwa oraz 14 krotny reprezentant Polski. Panie zagrały przeciwko sobie już po raz drugi, poprzednio wygrały panny. Drugim meczem była rywalizacji mężczyzn w meczu pomiędzy sołectwami Rudawa – Pisary. Mecz po bardzo zaciętym boju wygrała Rudawa. Mecz Rudawa – Pisary odbył się już po raz  trzeci i zawsze budzi wiele emocji. Wyników nie podaję, bo tak naprawdę nie o wyniki tu chodzi, a budowanie dobrych relacji, które mają nas łączyć pomimo różnic zdań.

This slideshow requires JavaScript.

zdjęcia: Amelia Cieślak

28 lipca br. zaczęliśmy świętowanie Mszą św. odpustową, którą celebrował ks. Szymon Miłek, kazanie wygłosił ks. Jacek Szydło. Po Mszy św. odbyła się procesja wokół kościoła.

O godz. 15:30 z udziałem władz Powiatu Krakowskiego reprezentowanego przez Panią Alicję Wójcik Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Krakowskiego i Pana Arkadiusza Wrzoszczyka Wicestarostę Krakowskiego i Gminy Zabierzów reprezentowanej przez Panią Elżbietę Burtan Wójta Gminy Zabierzów oraz przez Pana Bartłomieja Stawarza Zastępcę Wójta Gminy Zabierzów. Patronat nad imprezą objęła Pani Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów oraz objął Pan Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i Pan Wojciech Pałka Starosta Krakowski. W uroczystości wziął też udział ks. Andrzej Badura proboszcz Parafii Rudawa wraz z wikarym ks. Robertem Pochopniem. Organizatorami wydarzenia byli: Sołtys i Rada Sołecka Rudawy, OSP Rudawa oraz Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.

Podczas części oficjalnej były przemówienia okolicznościowe, a rys historyczny o Rudawie przedstawił Pan Jarosław Wojtasik Prezes stowarzyszenia Ziemia Rudawska. W trakcie imprezy zaprezentowały się organizacje działające w sołectwie. Krótko opowiedziano o najstarszej organizacji jaką jest OSP Rudawa, a następie o LKS Orlęta Rudawa, barwnie zaprezentowały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Rudawskie Koronczarki i jak zwykle śpiewająco Klub Seniora ,,Sami Swoi”.

zdjęcia: Amelia Cieślak

W dalszej części imprezy ciekawy program artystyczny stworzyły siostry Anna i Katarzyna Korzonek, które wzbudziły swym występem spory aplauz zebranych.  A zaczęły piosenką ,,Zacznij od Bacha”, którą w oryginale wykonywał śp. Zbigniew Wodecki. Kolejnym artystą był Pan Piotr Być, który na co dzień jest organistą w naszym kościele. Pan Piotr wprowadził nas w stan trochę melancholijny, refleksyjny. Trzeba tu napomknąć, że Pan Piotr pisze teksty oraz układ do nich muzykę.

Od godz. 19:00 rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do godz. 24:00. A wszystko to odbyło się po raz  pierwszy na nowym rudawskim Rynku. Wiele osób komentowało, że jest to idealne miejsce na takie wydarzenie kulturalne.  Na Rynku jest dobry klimat na robienie imprez. Cieszy mnie to, że Rudawa w końcu ma miejsce gdzie mieszkańcy mogą przyjść spotkać się podyskutować, dzieci mogą pobiegać, każdy może pojeździć na rolkach czy na hulajnodze. Ale to co istotne mamy miejsce na robienie wydarzeń kulturalnych.

zdjęcia: Amelia Cieślak

Najważniejsze, że Pan Bóg dał pogodę i że wszystko odbyło się bezpiecznie. Dziękuję strażakom z OSP Rudawa, Radzie sołeckiej, Pani Hani za ciasto, kawę i herbatę, które przywiozła nam, gdy ciężko pracowaliśmy przygotowując Rynek na imprezę. Dziękuję sponsorom: Firmie KOSD Lafarge oraz sklepowi Lewiatan z Rudawy. Dziękuję Panu Łukaszowi Smółce Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego z przekazanie środków na tę imprezę w ramach małego grantu. Dziękuję też wspomnianym wyżej Patronom imprezy. Napracowaliśmy się ale warto było. Spotkajmy się za rok.

Marcin Cieślak – sołtys Rudawy.