Owocna wizyta w Dormagen

W dniu 9 maja br. wróciła do Rudawy delegacja, która w dniach 7-8 maja przebywała w Niemczech w mieście Dormagen. W składzie delegacji uczestniczyli: Wójt Gminy Zabierzów Pani Elżbieta Burtan, Radny Gminy Zabierzów Pan Jan Surówka,  Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej druh Przemysław Sitarski, Sołtys Rudawy, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Gminy Zabierzów druh Marcin Cieślak, druh OSP Rudawa Dawid Piwowoński, Starszy Bractwa Kurkowego  w Krakowie Zdzisław Grzelka oraz Rzecznik prasowy Zjednoczenia Kurkowego Bractw Strzeleckich RP brat Marian Satała z Bractwa Kurkowego w Krakowie. Nasza delegacja została niezwykle ciepło przyjęta przez stronę Niemiecką. Podczas spotykań roboczych pojawiały się wątki związane z wojną na Ukrainie oraz współpracy Gminy Zabierzów z miastem Dormagen w obszarze pomocy uchodźcom. Nasza delegacja miła możliwość zwiedzić ośrodek dla Uchodźców, który jest wstanie przyjąć około 800 osób. Ponadto delegacja brała udział w przekazaniu rozbudowanej remizy w jednostce straży pożarnej w miejscowości Nievenheim. Podczas tej uroczystości został nam przekazany pojazd gaśniczy średni marki Mercedes Benz, który będzie na wyposażeniu OSP Rudawa. Przekazania pojazdu dokonał Burmistrz Dormagen Pan Erik Lierenfeld. Przekazano też naszej delegacji karetkę, która służyła w straży pożarnej, a która będzie przekazana docelowo na Ukrainę. Pan Burmistrz z rąk Prezesa Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zabierzowie oraz Komendanta Gminnego otrzymał Srebrny Medal Związku za zasługi dla pożarnictwa oraz Pani Wójt wraz Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zabierzowie wręczyli ozdobny topór strażacki z wygrawerowanymi podziękowaniami.

Druhowie wyjechali z Niemiec pozyskanymi pojazdami w dniu 8 maja o godz. 17.15. przed wyjazdem pojazdy zostały załadowane darami dla Uchodźców z Ukrainy. Na rudawskim rynku pojazdy pojawiły się w dniu 9 maja punktualnie o godz. 17.00. Wjazd był wielką fetą strażaków z Rudawy, którzy witali pojazd gaśniczy wspólnie ze strażakami z innych jednostek OSP z terenu Gminy Zabierzów. Należy tu nadmienić, że nasi druhowie z OSP otrzymali ten pojazd w ramach nawiązanej współpracy i w podzięce za przyjmowanie w nowej remizie OSP Rudawa darów z Niemiec ich sortowanie i załadowywanie na samochody, które zwożą je na Ukrainę.

To z pewnością była owocna wizyta, która zapewne będzie kontynuacją dalszej współpracy i nadal będzie miała wymiar pomocowy. Trzeba pamiętać, że ta współpraca jest implikacją naszej ciężkiej pracy i ofiarnej służby na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy

 

This slideshow requires JavaScript.