Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Rudawie, choć ma długą historie, zostało po długiej przerwie reaktywowane w 2007 roku. Inicjatorką wznowienia jego działalności była Pani Zofia Jarema. Swoją energią zaraziła inne kobiety i tak na pierwszym zebraniu 16 lipca 2007 roku zadeklarowało swoje uczestnictwo 16 pań.

Publicznym debiutem reaktywowanego Koła były Dożynki Parafialne w Rudawie w tym samym roku.

W kolejnych latach członkinie naszego Koła godnie reprezentowały Rudawę  na wielu imprezach odnosząc liczne sukcesy, m.in. :

2008
– Dożynki Gminne w Aleksandrowicach

2009
– Dożynki Gminne w Karniowicach (wyróżnienie za potrawę regionalną);
– Piknik Charytatywny na rzecz Stasia Dąbrowskiego

2010
– Dożynki Gminne w Rząsce

2011
– Dożynki Gminne w Rudawie – wyróżnienie

2012
– Dożynki Gminne w Niegoszowicach

2013
– Dożynki Gminne w Zelkowie – wyróżnienie za potrawę regionalną;
– obchody 60-lecia kapłaństwa ks. Kulki;
– obchody 25-lecia kapłaństwa ks. proboszcza Andrzeja Badury;
– wyjazd delegatki Koła, p. Zofii Krawczyk do Parlamentu Europejskiego (zaproszenie od p. Róży Thum)

2014
– Dożynki Gminne w Balicach – wyróżnienie za potrawę regionalną (kotlet po rudawsku)

2015
– Dożynki Gminne w Nielepicach – wyróżnienie za zalewajkę rudawską

2016
– Bitwa Kulinarna w Wielkiej Wsi – I miejsce;
– Dożynki Powiatowe w Radziszowie – II miejsce za stoisko;
– Dożynki Gminne w Brzezince – I miejsce za stoisko i I miejsce w konkursie na potrawę regionalna (potrawa „Kaczor Gospodyni”);
– Choinka w Rudawie;
– Dolina Będkowska – I miejsce za stoisko i potrawę.

Rok 2017
– XVII Piknik Ekologiczny w Bolechowicach – I miejsce w konkursie na „Pierogi Bolechowickie” oraz wyróżnienie dla członkini Koła, Pani Marzeny Włodarczyk w konkursie na „Pamiątkę Regionalną”

– Dożynki Gminne w Pisarach- II miejsce za potrawę regionalną (Ziemniaki Gospodyni).  Tradycyjne wieńce dożynkowe wykonane przez członkinie KGW Rudawa otrzymali : Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Dyrektor Biura Łukasz Smółka,

– Dolina Będkowska „Święto Pstrąga” – I miejsce za  potrawę z pstrąga

– III Spotkanie pod Choinką w Rudawie – współorganizacja (zabezpieczenie kulinarne), zbiórka charytatywna

– Udział w Wigilii na Zabierzowskim Rynku, wyróżnienie w konkursie na potrawę bożonarodzeniową.

Rok 2018

– Akcja „Wielkie sprzątanie Rudawy” – udział oraz wsparcie ( przygotowanie posiłku dla wszystkich , którzy wzięli udział w tej akcji)

– Gościnna Rudawa – przygotowanie posiłku i opieka nad grupą pielgrzymów w naszej świetlicy,

– pomoc w organizacji „STREFY KIBICA” w Rudawie, rodzinnej miejscowości trenera kadry narodowej Adama Nawałki.  Było to duże wydarzenie promujące sołectwo, gminę Zabierzów i Powiat Krakowski  podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. To wydarzenie przyciągało liczne media z całej Polski. Szacuje się, że na taką promocję musielibyśmy wydać kwoty przekraczające milion zł.

– Dożynki Gminne w Bolechowicach – I miejsce w konkursie na potrawę regionalną (Kurczak po galicyjsku). KGW Rudawa wykonało i wręczyło tradycyjne wieńce dożynkowe Przewodniczącej Rady Powiatu Krakowskiego pani Alicji Wójcik i Wicestaroście Powiatu Krakowskiego Tadeuszowi Nabagło.

– Dożynki Powiatowe w Sąspowie – III miejsce za stoisko regionalne, wykonanie tradycyjnego wieńca dożynkowego,

– Dożynki Parafialne w Rudawie – przygotowanie wieńca dożynkowego i posiłku dla zaproszonych gości

– Dolina Będkowska „Święto Pstrąga” – I miejsce za stoisko regionalne

– Bitwa Kół Gospodyń Wiejskich w Wielkiej Wsi – I miejsce w konkursie na potrawy jesienne ( zestaw: barszcz ukraiński, placki ziemniaczane z sosem z borowików, tarta „bukiet róż” z kremem i jabłkami)

– I Małopolski Festiwal Ziemniaka na Zabierzowskich Błoniach – promocja regionalnych potraw z ziemniaka, akcja charytatywna,

– IV Spotkanie pod Choinką  w Rudawie ( przygotowanie tradycyjnych potraw dla ponad tysiąca uczestników tego wydarzenia oraz zaproszonych gości, m.in. Starosty Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałki, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki, Wójta Gminy Zabierzów Elżbiety Burtan i wielu innych). A temu wszystkiemu przyświecał cel związany ze zbiórką pieniędzy na rzecz niepełnosprawnego Bartosza z Pisar.

Rok 2019

– Dolina Będkowska „Święto Pstrąga” – I miejsce za potrawę z pstrąga

– realizacja programu ZDROWE JEDZENIE-ZDROWY SENIOR (warsztaty)

– w  dniu 29 maja 2019 r. w siedzibie Fundacji WSPÓLNIE LafargeHolcim
w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie grantów. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, bowiem z 247 nadesłanych projektów musiała wyłonić  14 zwycięskich. Wśród laureatów znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich w Rudawie za projekt „ZDROWE JEDZENIE-ZDROWY CZŁOWIEK”

– XIX Piknik Ekologiczny w Bolechowicach – II miejsce w konkursie na „Pierogi Bolechowickie” dla członkini KGW, Majki Strączek

 

Ponadto Koło Gospodyń Wiejskich w Rudawie jest corocznie współorganizatorem Dożynek Parafialnych i spotkań wigilijnych w naszej wsi. Choć czasy sie zmieniają i niektórzy twierdzą, że KGW nie są w modzie to Panie z Rudawy kontynuują działalność społeczną poświęcając swój czas dla innych mieszkańców swojej wsi i gminy. Dzięki nim ważne dla nas wszystkich uroczystości mają odpowiednią oprawę.

Obecnie Koło liczy 15 członków, w tym 11 pań i 4 wspomagających je dzielnie panów 🙂

 

Zapraszamy chętnych do współpracy w ramach KGW. Kontakt mejlowy : marzena.kgw@gmail.com lub za pośrednictwem Pana Sołtysa.

 


 

 

Facebook – Koło Gospodyń Wiejskich