Kulturalny i sportowy lipiec w Rudawie

W lipcu czeka nas dużo wydarzeń kulturalnych. Zaczynamy 20 lipca od ,,Kina letniego” na stadionie LKS Orlęta Rudawa, początek seansu o godz. 21:00. Zaprezentowany zostanie film ,,Projektantka”. Dziękuję przy tej okazji Samorządowemu Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów  za wsparcie tej inicjatywy, która budzi duże zainteresowanie wśród nie tylko mieszkańców Rudawy.

Drugim wydarzeniem jest ,,Święto Rudawy”, które w takiej formie będziemy obchodzić po raz pierwszy. Zaczynamy w sobotę 27 lipca o godz. 16:00 na stadionie LKS Orlęta Rudawa meczami między innymi Mężatek przeciwko Pannom oraz Rudawa – Pisary. Zapewne nie zabraknie emocji i już gorąco zapraszam do kibicowania. Drugi dzień imprezy zaczynamy od Mszy św. odpustowej o godz. 11:30. Choć święto patronalne św. Anny patronki naszej parafii jest obchodzone 26 lipca to zawsze główne uroczystości odbywają się w ostatnią niedzielę lipca po 26. O godz. 15:30 zbieramy się na Rynku w Rudawie i zaczniemy oficjalnie kontynuować obchody ,,Święta Rudawy”. Rozpoczniemy otwarciem i występami lokalnych artystów. Koncert lokalnych artystów potrwa do godz. 17:45. O godz. 19:00 zaczniemy zabawę taneczną, która potrwa do godz. 24:00. ,,Święto Rudawy” to powrót do imprez odpustowych, które odbywały się w latach 60 i 70 poprzedniego stulecia. To chyba jest powrót do najstarszego wydarzenia kulturalnego w naszej gminie. Wiem z opowieści, że podczas odpustu parafialnego w Rudawie odbywały się trzy imprezy, jedna na stadionie LKS Orlęta Rudawa, druga na Rynku przed remizą OSP i trzecia w ,,kinie” czyli w budynku obecnej Poczty. Oczywiście dzisiaj jest już niemożliwe aby odtworzyć te imprezy w takim samym kształcie i klimacie. W przyszłości może uda się odtworzyć klimat muzyczny tamtych lat, a może już w tym roku podczas zabawy tanecznej pojawią się gatunki muzyczne, które były grane około 50 lat temu.

Wydarzenie to jest sponsorowane przez samorządy. Pozyskaliśmy środki z Urzędu Marszałkowskiego poprzez napisanie małego grantu, w ramach patronatu otrzymaliśmy też wsparcie Starosty Krakowskiego. Dużym wsparciem organizacyjnym wykazało się Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, które jest współorganizatorem wraz z OSP Rudawa. Szczególne Podziękowania należą się naszemu głównemu sponsorowi firmie KOSD Lafarge Rudawa, która od wielu już lat wspiera kulturę w naszym sołectwie. Bez tej firmy nie można by było zorganizować ,,Spotkań pod choinką” czy ,,Dnia Dziecka”. W tym roku firma KOSD Lafarge przekazała również znaczne kwoty na wydarzenia kulturalne w naszym sołectwie w tym na ,,Święto Rudawy”.

Marcin Cieślak – sołtys Rudawy