Krótki komentarz po zebraniu wiejskim

Chciałem  podziękować wszystkim uczestnikom ostatniego zebrania wiejskiego, za udział i za konstruktywną  i kulturalną dyskusję. Zebranie to pokazało, że Rudawa ma bardzo dużo potrzeb i my mieszkańcy mamy pomysł na naszą wieś, tylko potrzeba nam środków finansowych, które pozwolą nam nadrobić okres marazmu.

Co było przyczyną tego, że Rudawa była niedostrzegana przez samorządy? Trudno jednoznacznie to wytłumaczyć. Zapewne nie było składanych tak wiele wniosków do Budżetu Gminy Zabierzów jak również do Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego. Dziś samorządowcy nie mogą  mówić, że o czymś nie wiedzieli.  Ale trzeba też pamiętać, że nie da się w parę lat nadrobić zaległości i zrealizować wszystkich potrzeb, trzeba tu mieć trochę zdrowego rozsądku.

Inną sprawą jest bezpieczeństwo na Drodze Powiatowej, są zadania, które już dawno pilnie  powinny być zrealizowane. Urzędnicy Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego bardzo dobrze wiedzą jakie są nasze potrzeby. Jest dla mnie rzeczą skandaliczną, że na rozpoczęcie  roku szkolnego, podobno nie tylko w Rudawie ale i w  wielu miejscowościach nie udało się pomalować wszystkich przejść dla pieszych.  To jeden z wielu przykładów, mówiących o tym, że Zarząd Dróg nie radzi sobie z drogami, którymi zarządza. Zastanawiam się chcąc być obiektywnym co jest przyczyną tak złego funkcjonowania tej instytucji.  Odnoszę wrażenie, że problem albo tkwi w złej organizacji, albo jest tam zatrudnionych za mało osób, albo co jest najbardziej prawdopodobne, mają za mało środków finansowych, więc problem może rozwiązać tylko właściwe ministerstwo.

Problemów jest oczywiście o wiele więcej, choćby z  Wodami Polskimi, które opóźniają wydawanie decyzji wodno-prawnych co sprawia, że opóźniają się realizacje wielu inwestycji w naszej gminie, w tym wykonanie nowej nawierzchni na ul. Zarzecze.

Liczę na dobry budżet dla naszego sołectwa w przyszłym roku, by kontynuować zadania już rozpoczęte i zaczynać też nowe, a szczególnie te dotyczące bezpieczeństwa.

Marcin Cieślak
Sołtys Rudawy