Koronka koniakowska – relacja z wyjazdu do Koniakowa

12 sierpnia 2017 roku w ramach trwającego Festiwalu Koronki Koniakowskiej  koronczarki zwiedzały w Koniakowie galerię Marii Gwarek miejsce znane jako Izba Pamięci Marii Gwarek – Muzeum Koronki. Zbiory, pamiątki zgromadziła tu Zuzanna Gwarek, synowa Marii. Zuzannie Gwarek zasłużonej rękodzielniczce poświęcono wystawę fotograficzną dokumentującą jej wkład w historię koronki koniakowskiej. Obecnie gospodarzem galerii jest przedstawicielka kolejnego pokolenia Urszula Rybka , córka Zuzanny. W miejscowej szkole jak zwykle przy tej okazji zaprezentowano największą na świecie serwetę.

Pamiątkowe zdjęcie na tle największej serwety na świecie – z rękodzielniczkami z Koniakowa, Krakowa, Tychów, Węgier

Tu przygotowano również wystawę najstarszych koronek koniakowskich, które zachowały się w doskonałym stanie i zachwycają pięknymi, niepowtarzalnymi wzorami. O tym, kto wykonywał wzory i jakie w „rodzinnych” koronkach opowiadała jedna z najstarszych rękodzielniczek z Koniakowa. Po uroczystym otwarciu wystawy, przy kawie była chwila do rozmów z twórcami z Koniakowa, Krakowa, Tych, a nawet z Węgier.

W Izbie Pamięci Marii Gwarek – Muzeum Koronki w Koniakowie
W Izbie Pamięci Marii Gwarek – Muzeum Koronki w Koniakowie. Na fot. wśród siedzących Janina Ziąbka, Teresa Korbiel, Józefa Kostecka, Barbara Matysik
W Izbie Pamięci Marii Gwarek – Muzeum Koronki w Koniakowie

Otwarcie wystawy starych koronek koniakowskich w miejscowej szkole (prowadząca ubrana w koronki)

Koniaków był głównym celem wyjazdu, ale nie jedynym. Po drodze, w Żywcu zwiedziliśmy zamek Habsburgów, w nim także zgromadzone zbiory etnograficzne.