IV Spotkanie pod choinką

W dniu 16 grudnia br. odbyło się ,,IV Spotkanie pod choinką”, które jak co roku gromadzi nie tylko mieszkańców Rudawy i nie tylko gromadzi parafian z sąsiednich miejscowości ale przyjeżdżają do nas mieszkańcy z całej okolicy. Kiedy pytam uczestników co przyciąga ich na tę imprezę, to odpowiadają mi, że klimat, który jest jedyny w tym miejscu, przy zabytkowym kościele. Do tego można dodać zawsze dobrze przygotowani artyści, obsługa techniczna, smaczne potrawy wigilijne przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rudawy. W tym roku można było też nabyć wyroby rękodzielnicze wykonane przez Koronczarki z Rudawy. A temu wszystkiemu przyświecał cel związany ze zbiórką pieniędzy na rzecz niepełnosprawnego Bartosza z Pisar. Na stoiskach Pań z Koła Gospodyń Wiejskich oraz na stoisku Koronczarek z Rudawy były ustawione puszki na środki pieniężne dla Bartosza.
O godz. 15:30 pierwsi wystąpili seniorzy z Klubu Seniora ,,Sami Swoi” z Rudawy. Po rudawskich seniorach wystąpili Jarosze z Brzezinki. Prawdziwą furorę zrobiły siostry Anna i Katarzyna Korzonek, które miedzy innymi wykonały piosenkę ,,Jest taki dzień” śpiewaną w oryginale po raz pierwszy w 1966 r. przez Czerwone Gitary. Można powiedzieć, że siostry Korzonek są ,,muzycznymi perłami” Rudawy, a może i Powiatu Krakowskiego. Nie bez przyczyny piszę o tym, ponieważ w Powiecie Krakowskim, chyba co dwa lata odbywa się konkurs muzyczny ,,Perły Powiatu”, w konkursie tym uczestniczą młodzi wykonawcy z terenu Powiatu Krakowskiego. Liczę, że uda się i nasze artystki zakwalifikować do tego konkursu.
Punktualnie o godz. 16:00 rozpoczęliśmy wspólnie z ks. Proboszczem część oficjalną imprezy. Po przywitaniu zaproszonych gości, Pani Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów i ks. Kanonik Andrzej Badura proboszcz parafii Rudawa zapalili oświetlenie na choince na Skwerze ks. Władysława Bukowińskiego. Po krótkiej modlitwie mieszkańcy połamali się opłatkiem. O godz. 16:25 wystąpił zespół ,,Credo” który trochę w innym brzmieniu wykonał tradycyjne kolędy i pastorałki. Zagościł do nas również św. Mikołaj, który został przywieziony przez konie z Ośrodka Jazdy Konnej Perrin z Rudawy. Jeźdźcy na koniach poprzebierani w stroje jasełkowe byli już od godz. 14:00 zwiastunami naszej imprezy, jeżdżąc po naszym sołectwie zachęcali mieszkańców do wzięcia udziału w tym kulturalnym wydarzeniu.
W imprezie wzięli udział między innymi: Pan Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Młopolskiego, Pan Wojciech Pałka Starosta Krakowski, Pani Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów, Pan Henryk Krawczyk Przewodniczący Rady Gminy Zabierzów, Pan Bartłomiej Stawarz Zastępca Wójta Gminy Zabierzów, Sołtysi, Radni Gminy Zabierzów z terenu Parafii Rudawa, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz sponsorzy tej imprezy.
Impreza ta by się nie odbyła gdyby nie sponsorzy: Loga Firm: Lafarge, Alsal, PUK, Mosur, Lewiatan Rudawa, H.U. KrakFach Andrzej Ślażyk, Gellwe, Matimex, Restauracja Kochanów Urszula Szumiec, Lenartówka.
Wielkie podziękowania dla Strażaków z OSP Rudawa, którzy byli współorganizatorami tej imprezy. Druhowie wykonali wielką pracę przy przygotowaniu technicznym tego wydarzenia. Podziękowania należą się Kołu Gospodyń Wiejskich za ogromne zaangażowanie w organizację tej imprezy oraz za przygotowanie potraw wigilijnych. Panie naprawdę się napracowały. Dziękuję ,,niezauważonym” przeze mnie Paniom Koronczarkom z Rudawy, które swoje prace przekazały na rzecz Bartosza. (Panie Koronczarki przepraszam, ale tak wiele się działo, że nieświadomie przeoczyłem pewne rzeczy. Pozdrawiam). Bardzo jestem wam wdzięczny. Dziękuję artystom: zespołowi ,,Credo” podziękowanie kieruję na ręce ks. Jacka, siostrom Annie i Katarzynie Korzonek, zespołowi ,,Jarosze” z Brzezinki, oraz naszym Seniorom z Klubu Seniora ,,Sami Swoi” z Rudawy. Klub Seniora wykonał też wielką pracę związaną z przygotowaniem utworów. Wiem, że zależało im bardzo na dobrym występie.

,,IV Spotkania pod choinką” były jak co roku wydarzeniem, które aktywizuje naszą społeczność. Zaangażowane w organizację tej imprezy są osoby w różnym wieku. To nas łączy, integruje i dlatego potrzebne są takie wydarzenia kulturalno – religijne. Spotkajmy się za rok.

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy