III Orszak Trzech Króli w Rudawie

6 stycznia bieżącego roku odbył się w Rudawie III Orszak Trzech Króli. Organizatorami orszaku byli: Parafia Rudawa, Sołectwo Rudawa, Ochotnicza Straż Pożarna w Rudawie, Fundacja Orszak Trzech Króli. Partnerami wydarzenia byli: Ośrodek Jazdy Konnej ,,Perrin” z Rudawy, Sołectwo Brzezinka, Sołectwo Pisary, OSP Siedlec, OSP Brzezinka, OSP Nielepice, Zespół Jarosze z Brzezinki, Klub Seniora ,,Sami Swoi” z Rudawy.

Trzy Orszaki wyszły z trzech stron parafii Rudawa. Orszak Europejski, który był prowadzony przez mieszkańców Pisar wyruszył z ul. Płk. Pisarskiego w Pisarach w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej z Siedlca. Orszak Azjatycki, który był prowadzony przez mieszkańców Brzezinki w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzezinki wyruszył z ul. Ks. Kardynała Albina Dunajewskiego z Rudawy spod bloków. Orszak Afrykański, który był prowadzony przez mieszkańców Rudawy w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej z Nielepic i Ochotniczej Straży Pożarnej z Rudawy oraz w asyście koni z Ośrodka Jazdy Konnej ,,Perrin” z Rudawy, wyruszył z ul. Legionów Polskich w Rudawie spod stadionu LKS Orlęta Rudawa. Wszystkie orszaki prezentowały się barwnie, ich uczestnicy byli poprzebierani w stroje jasełkowe. Orszaki połączyły się w jeden na rudawskim rynku, na którym Trzej Królowie złożyli hołd małemu Jezusowi składając Mu kadzidło, złoto i mirrę. Wszystkich zgromadzonych na rynku przywitali ks. Kanonik Andrzej Badura proboszcz parafii Rudawa oraz Sołtys Rudawy Marcin Cieślak, który był prowadzącym imprezę. Wydarzenie to zakończyło się kolędowaniem Jaroszy z Brzezinki i Klubu Seniora ,,Sami Swoi” z Rudawy. Po części artystycznej na Rynku Orszak udał się na Mszę św. do kościoła parafialnego w Rudawie.

Podziękowania należą się druhom z OSP Rudawa za trud pracy organizacyjnej. Druhnie Weronice i druhowi Dawidowi za wcielenie się w rolę świętej Rodziny. Druhna Weronika i druh Dawid są strażakami w OSP Rudawa. Podziękowania należą się też OSP Siedlec, OSP Brzezinka i OSP Nielepice, Sołtysowi Brzezinki Janowi Szczepańskiemu, Sołtysowi Pisar Andrzejowi Kaczmarczykowi, Ośrodkowi Jazdy Konnej ,,Parrin” z Rudawy, Stadninie koni ,,Za Ogrodem”, Zespołowi Jarosze z Brzezinki, Klubowi Seniora Sami Swoi z Rudawy. Wszyscy jednogłośnie mówili, że jak Pan Bóg pozwoli trzeba to wydarzenie powtórzyć za rok.

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy, Prezes OSP Rudawa