Akty wandalizmu

Z 16 na 17 maja br.  doszło do aktu wandalizmu w naszej miejscowości. Nieznani sprawcy uszkodzili znaki drogowe, wiatę przystankową oraz ławkę na przystanku autobusowym. Sprawa ta została skierowana do Zarządców dróg w celu podjęcia właściwych działań. To nie pierwsze takie zdarzenie w naszym sołectwie. Wykrycie sprawcy lub sprawców nie jest takie proste ponieważ zazwyczaj robią to o takiej porze, kiedy wszyscy śpią.

Zapewne wielu może dawać wskazówki co robić, aby historia się nie powtarzała. Z doświadczenia wiem jednak, że nie ma recepty na to, aby powstrzymać takie zachowania. Można dzisiaj domniemywać, że mogła to zrobić osoba nieletnia bądź osoby nieletnie, niedojrzałe emocjonalnie, będące pod wpływem środków odurzających, ale to są tylko przypuszczenia. Warto jednak drodzy rodzice zainteresować się co syn czy córka robią wieczorami, z kim się spotykają, szczególnie w okresie stanu epidemii. Obserwujmy co się dzieje w naszym otoczeniu. Policja w dobie pandemii ma wiele dodatkowych zajęć, może sami jesteśmy wstanie zareagować, może ktoś z naszego otoczenia zachowuje się agresywnie po wypiciu alkoholu i w sposób nietypowy odreagowuje wyżywając się na przedmiotach. To my podatnicy ponosimy potem koszty naprawy uszkodzonego wspólnego mienia. To przykre, że na zebraniach wiejskich mówi się z troską o sołectwie, mówi się o tak wielu istotnych inwestycjach, załatwiamy tak wiele spraw, a potem nasze zabiegi, nasza praca w ciągu jednej nocy ulega zniszczeniu.

Chcę tu jednak zaznaczyć, że nasza młodzież potrafi być dobrze ukształtowana i jeśli podejrzewamy, że zrobił to ktoś z młodych to jest to wyjątek. Pracuję społecznie z młodzieżą i czasem jestem wręcz zaskoczony ich altruistycznym zachowaniem, co dobrze świadczy o ich rodzicach, którzy ich właściwie uformowali. 

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy