100 lat wolności w Rudawie

Już 10 listopada br. późnym popołudniem zaczęliśmy w Rudawie świętować 100 – lecie odzyskania Niepodległości. W sobotnie popołudnie zgromadziło się bardzo wiele osób w naszej Świetlicy Wiejskiej. Samych wykonawców było około, dziewięćdziesięciu, którzy pokazali swoje ogromne talenty. Podczas koncertu wystąpili gościnnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nielepicach oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rudawie, ponadto wystąpili nasi seniorzy z Klubu Seniora ,,Sami Swoi” z Rudawy oraz siostry Anna i Katarzyna Korzonek, które zrobiły na wielu z nas ogromne wrażenie, zresztą jak i wszyscy wykonawcy. Dziękuję przy tej okazji Dyrektorom szkół oraz nauczycielom, dziękuję wszystkim wykonawcom i ich opiekunom muzycznym i wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie muzyczne. Patrząc na dzieci ze szkół oraz na siostry Korzonek widzę, że mamy w Rudawie do czynienia z ogromną eksplozją talentów i martwię się, że nowobudowany budynek wiejskim nam może nie wystarczyć.
11 listopada br. już od wczesnych godzin porannych czuć było w Rudawie podniosłą atmosferę. Mieszkańcy spieszyli na Niedzielne Msze święte aby dziękować za wolność i prosić o pomyślność naszej Ojczyzny. O godz. 9:30 rozpoczęła się uroczysta Masza święta koncelebrowana za Ojczyznę. Głównym celebransem był ks. Proboszcz Andrzej Badura, a kazanie wygłosił ks. Jacek Szydło. Po Mszy świętej Pan Piotr Kuruc przeczytał dokument, który opisywał bieżącą sytuację społeczno – polityczną w naszej Ojczyźnie, gminie, parafii. Następnie dokument ten został podpisany przez ks. Proboszcza, Panią Wójt oraz Radnych i Sołtysów naszej parafii. Okolicznościowe podpisy zostały też złożone do kroniki parafialnej. Podczas składania podpisów odbywał się koncert zespołu Credo. Wspomniany dokument został włożony do kapsuły czasu wraz z czasopismem ,,Niedziela”, miesięcznikiem „Znad Rudawy”, „Dziennikiem Polskim” oraz ze zdjęciem i podpisem Pana Adama Nawałki. W kapsule została też umieszczona preambuła Stowarzyszenia Ziemia Rudawska. Po występie zespołu Credo udaliśmy się na skwer ks. Władysława Bukowińskiego gdzie została odsłonięta tablica upamiętniająca 100 – lecie Odzyskania Niepodległości oraz została osadzona pod tablicą wspomniana kapsuła czasu. Można powiedzieć, że w kapsule czas się zatrzymał, a my idziemy dalej ze świadomością, że pokonaliśmy dzięki kapsule barierę czasu. Treść podpisanego dokumentu zostanie wkrótce opublikowana na stronie sołectwa. Po krótkiej modlitwie na skwerze ks. Władysława Bukowińskiego udaliśmy się na cmentarz parafialny na Grób Nieznanego Żołnierza oraz Pomordowanych z Radwanowic oddając w ten sposób hołd bohaterom. Nadmienić tu trzeba, że przemarsz na cmentarz zapoczątkowali w 1998 lub 1999 roku druhowie z OSP Rudawa. Jako ciekawostkę, nadmieniam też, że w obrębie rudawskiego rynku są w tej chwili trzy kapsuły czasu. Gdzie one są? Pozostawiam to jako zagadkę.
Dziękuję wszystkim za udział w tych uroczystościach. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w to wydarzenia, a szczególnie tym, którzy ciężko się napracowali intelektualnie i fizycznie. Dziękuję ks. Proboszczowi, który był głównym inicjatorem tego radosnego świętowania dla Niepodległej, dziękuję dzieciom i młodzieży, dziękuję zespołowi Credo, dziękuję strażakom, którzy są prawdziwymi współczesnymi bohaterami, bo bezinteresownie służą naszej społeczności narażając własne życie i zdrowie po to aby ratować życie i mienie. Dziękuję Panu Piotrowi Kurucowi za sobotnią prelekcję podczas koncertu oraz za napisanie dokumentu do kapsuły czasu. Jeszcze raz wszystkim dziękuje. Jako sołtys Rudawy jestem dumny, że potrafimy wspólnie świętować ponad podziałami. ,,Warszawa” powinna uczyć się od Polski lokalnej obchodzenia takich uroczystości.

Marcin Cieślak – sołtys Rudawy