Wystawa koronki klockowej w Rudawie

Dnia 21 marca 2016 r. w Bibliotece publicznej w Rudawie odbył się wernisaż, który oficjalnie rozpoczął wystawę pt. ,,Koronki jak pajęczyna”. Ekspozycja prezentuje prace uczestniczek Warsztatów Rękodzieła Artystycznego ,,Czar nici”, które prowadzone są w Krakowie przez twórczynię ludową Jadwigę Węgorek.

Scan018

Na małej powierzchni bibliotecznej podziwiać można było ponad osiemdziesiąt prac w postaci serwetek i motywów zdobniczych, wykonanych techniką klockową, a także szydełkową i frywolitkową. Eksponowane były też przybory do koronek klockowych. Warto wspomnieć, że autorkami wystawy są m.in. Beata Jarema i Małgorzata Dymek, które należą również do rudawskich ,,Koronczarek”.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Na wernisażu pojawiły się panie, które już ,,zaraziły się” koronkarstwem lub dopiero planują rozwinąć tę pasję. Byli i tacy, których zwyczajnie zachwyca urok misternych prac, podziwianych jak dzieła sztuki. Wielu oglądających zwróciło uwagę na walory artystyczne prac, godnych ekspozycji w innej formie niż tylko użytkowa. Samo wydarzenie było też okazją do rozmów na temat historii rękodzieła, a szczególnie koronki klockowej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia wystawy, która potrwa do 29 kwietnia br.