Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Rudawie, choć ma długą historie, zostało po długiej przerwie reaktywowane w 2007 roku. Inicjatorką wznowienia jego działalności była Pani Zofia Jarema. Swoją energią zaraziła inne kobiety i tak na pierwszym zebraniu 16 lipca 2007 roku zadeklarowało swoje uczestnictwo 16 pań.

Publicznym debiutem reaktywowanego Koła były Dożynki Parafialne w Rudawie w tym samym roku.

W kolejnych latach członkinie naszego Koła godnie reprezentowały Rudawę  na wielu imprezach odnosząc liczne sukcesy, m.in. :

2008
– Dożynki Gminne w Aleksandrowicach

2009
– Dożynki Gminne w Karniowicach (wyróżnienie za potrawę regionalną);
– Piknik Charytatywny na rzecz Stasia Dąbrowskiego

2010
– Dożynki Gminne w Rząsce

2011
– Dożynki Gminne w Rudawie – wyróżnienie

2012
– Dożynki Gminne w Niegoszowicach

2013
– Dożynki Gminne w Zelkowie – wyróżnienie za potrawę regionalną;
– obchody 60-lecia kapłaństwa ks. Kulki;
– obchody 25-lecia kapłaństwa ks. proboszcza Andrzeja Badury;
– wyjazd delegatki Koła, p. Zofii Krawczyk do Parlamentu Europejskiego (zaproszenie od p. Róży Thum)

2014
– Dożynki Gminne w Balicach – wyróżnienie za potrawę regionalną (kotlet po rudawsku)

2015
– Dożynki Gminne w Nielepicach – wyróżnienie za zalewajkę rudawską

2016
– Bitwa Kulinarna w Wielkiej Wsi – I miejsce;
– Dożynki Powiatowe w Radziszowie – II miejsce za stoisko;
– Dożynki Gminne w Brzezince – I miejsce za stoisko i I miejsce w konkursie na potrawę regionalna (potrawa „Kaczor Gospodyni”);
– Choinka w Rudawie;
– Dolina Będkowska – I miejsce za stoisko i potrawę.

2017
– XVII Piknik Ekologiczny w Bolechowicach – I miejsce w konkursie na „Pierogi Bolechowickie” oraz wyróżnienie dla członkini Koła, Pani Marzeny Włodarczyk w konkursie na „Pamiątkę Regionalną”

Ponadto Koło Gospodyń Wiejskich w Rudawie jest corocznie współorganizatorem Dożynek Parafialnych i spotkań wigilijnych w naszej wsi. Uczestniczyło również w Wigilii na Zabierzowskim Rynku w 2014 i 2015 roku.

Choć czasy sie zmieniają i niektórzy twierdzą, że KGW nie są w modzie to Panie z Rudawy kontynuują działalność społeczną poświęcając swój czas dla innych mieszkańców naszej wsi i gminy. Dzięki nim ważne dla nas wszystkich uroczystości mają odpowiednią oprawę, w tym przede wszystkim kulinarną :-).

Obecnie Koło liczy 11 Pań. A ponieważ działalność jest zacna i potrzebna to zapraszamy inne kobiety z naszej wsi – może też chcecie w miłym kobiecym towarzystwie spotkać się przy domowych wypiekach i zrobić coś dla społeczności, dla sąsiadów i innych mieszkańców Rudawy. Zapraszamy – spotkania KGW odbywają się przeważnie w pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18. Kontakt : marzena.kgw@gmail.com