Przyjąłem wyzwanie

W związku z wysłaną do mnie nominacją do #Hot16challenge2 zdecydowałem się przyjąć to wyzwanie dla szczytnego celu. Inna sprawa, że lubię wyzwania. Przepraszam jednak osoby słuchające rapu bo wiem, że moje nagranie artystycznie jest słabe. Technicznie też nie mieliśmy zbyt wielkich możliwości. Była to jednak dobra zabawa. Uważam rap za ciekawy gatunek muzyczny chodź bliżej mi do jazzu to rapem nie pogardzę. Rap może nieść w swej treści przesłanie które będzie służyć dobru albo złu. Jest jednak narzędziem, które może mieć w sobie dawkę pozytywnej treści i być dobrą rozrywką.

Utwór ten powstał dzięki wielu osobom, którym dziękuję. Trochę zaskoczony byłem nominacją, za którą dziękuję Ani Korzonek, dziękuję za pracę nad dźwiękiem Jarkowi Wojtasikowi, za montaż obrazu i za zdjęcia i nagranie filmu dziękuję mojej córce Amelce, dziękuję za zdjęcia i nagranie filmu druhnom i druhom z OSP Rudawa, dziękuję też całej obsłudze technicznej. Załączam link do utworu.

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy

 

Akty wandalizmu

Z 16 na 17 maja br.  doszło do aktu wandalizmu w naszej miejscowości. Nieznani sprawcy uszkodzili znaki drogowe, wiatę przystankową oraz ławkę na przystanku autobusowym. Sprawa ta została skierowana do Zarządców dróg w celu podjęcia właściwych działań. To nie pierwsze takie zdarzenie w naszym sołectwie. Wykrycie sprawcy lub sprawców nie jest takie proste ponieważ zazwyczaj robią to o takiej porze, kiedy wszyscy śpią.

Zapewne wielu może dawać wskazówki co robić, aby historia się nie powtarzała. Z doświadczenia wiem jednak, że nie ma recepty na to, aby powstrzymać takie zachowania. Można dzisiaj domniemywać, że mogła to zrobić osoba nieletnia bądź osoby nieletnie, niedojrzałe emocjonalnie, będące pod wpływem środków odurzających, ale to są tylko przypuszczenia. Warto jednak drodzy rodzice zainteresować się co syn czy córka robią wieczorami, z kim się spotykają, szczególnie w okresie stanu epidemii. Obserwujmy co się dzieje w naszym otoczeniu. Policja w dobie pandemii ma wiele dodatkowych zajęć, może sami jesteśmy wstanie zareagować, może ktoś z naszego otoczenia zachowuje się agresywnie po wypiciu alkoholu i w sposób nietypowy odreagowuje wyżywając się na przedmiotach. To my podatnicy ponosimy potem koszty naprawy uszkodzonego wspólnego mienia. To przykre, że na zebraniach wiejskich mówi się z troską o sołectwie, mówi się o tak wielu istotnych inwestycjach, załatwiamy tak wiele spraw, a potem nasze zabiegi, nasza praca w ciągu jednej nocy ulega zniszczeniu.

Chcę tu jednak zaznaczyć, że nasza młodzież potrafi być dobrze ukształtowana i jeśli podejrzewamy, że zrobił to ktoś z młodych to jest to wyjątek. Pracuję społecznie z młodzieżą i czasem jestem wręcz zaskoczony ich altruistycznym zachowaniem, co dobrze świadczy o ich rodzicach, którzy ich właściwie uformowali. 

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy

Susza

Za oknem już pełnia wiosny, rosną trawy, wszystko kwitnie. Jednak równocześnie mierzymy się z suszą hydrologiczną. Raczej wody pitnej nie zabraknie ale roślinność może nam uschnąć i z tego też powodu polecam zbieranie deszczówki oraz ograniczenie koszenia trawników. Również jako sołectwo będziemy działać rozważnie szczególnie jeśli chodzi o koszenie trawników na terenach publicznych. Można już zauważyć, że rośnie duża trawa na placach zabaw czy na terenach zielonych na rynku. Jest to celowe działanie aby nie przesuszyć wierzchniej warstwy gleby. Planujemy w tym roku wszystkie miejsca publiczne kosić raz na miesiąc lub co drugi miesiąc. W poprzednich latach kosiliśmy trawniki co dwa tygodnie i z doświadczenia już wiemy, że w wielu miejscach słońce wypalało trawę. Trzeba nam zmierzyć się z kolejnym problemem jakim jest susza. Oby nie brakło nam też, w którymś momencie wody pitnej.

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy

Orlęta w V lidze

Wiele wskazuje na to, że Ludowy Klub Sportowy ,,Orlęta Rudawa” od nowego sezonu rozpoczną grę w V lidze. Z powodu pandemii wirusa SARS – CoV – 2 niedokończony sezon 2019/2020 klasy A ,,Grupy 2″ Orlęta zakończyły na pierwszym miejscu z przewagą 8 punktową nad Świtem Krzeszowice. Jest to historyczna chwila dla Orląt ale też dla sołectwa Rudawa ponieważ z relacji działaczy wynika, że Orlęta zagrają po raz pierwszy w V lidze. W imieniu mieszkańców Rudawy składam trenerom, piłkarzom oraz Zarządowi wielkie gratulacje i życzę dalszych sukcesów sportowych.

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy

Wirus nam nie przeszkodził

Mamy trudny okres, żyjemy w dobie ograniczeń i spowolnienia gospodarczego. Pomimo tych niedogodności spowodowanych koronowirusem, wszystkie zadania założone na ten rok w naszym sołectwie są realizowane w miarę terminowo, choć musimy być tu trochę elastyczni. W marcu została naprawiona nawierzchnia na ul. Antoniny Domańskiej, trwają prace wykończeniowe w budowanym nowym budynku wiejskim wraz z remizą OSP. Czekamy na realizację dalszych zadań, w tym związanych z realizacją funduszu sołeckiego. Na obecną chwilę fundusz sołecki jest realizowany zgodnie z planem i przeznaczeniem. Jedynie nie realizujemy zadań związanych z wydatkami na kulturę.

Wiele zadań drogowych zaczęło się w grudniu 2019 r. Pierwszym zadaniem była przebudowa ul. Kalwaryjskiej, następnie też w grudniu rozpoczęły się prace na ul. Podłonie i ul. Krótkiej. Wszystkie te zadania drogowe były dość skomplikowane ponieważ, trzeba było wykonać przebudowę infrastruktury technicznej.

Z powodu pandemii nie spotyka się Rada Sołecka. Nie chcę ryzykować zdrowiem i życiem członków rady. Jako Sołtys cały czas prowadzę dyżur na sołtysówce w każdy wtorek od godz. 17.00 do godz. 18.00. Również nie zrezygnowałem ze zbiórki podatku. Zachowuję tu specjalne środki ostrożności. O zbieranie podatku prosili mnie mieszkańcy, którzy obawiali się zaległości podatkowych, które mogą z biegiem miesięcy narastać. Wiem, że nasi mieszkańcy są solidni i nie chcą mieć wobec gminy żadnych zaległości. Staram się doglądać wszystkich zadań oraz interweniuję w wielu sprawach do instytucji i zarządców poszczególnych obszarów, za które odpowiadają. Szczególnie interweniuję w ostatnich tygodniach w sprawach naszego bezpieczeństwa na drogach. Staramy się na bieżąco utrzymywać czystość w sołectwie. Nie udało nam się zorganizować ,,Wielkiego sprzątania Rudawy”. Będziemy jednak etapami zbierać śmieci z rowów i innych powierzchni publicznych. W sprawie koszenia trawników napisze innym razem ponieważ mam trochę inny pomysł na realizację tego zadania.

W dniu dzisiejszym jako Prezes OSP złożyłem wniosek o dotację do Starostwa Powiatowego do programu ,,Bezpieczny Powiat Krakowski”. Staramy się w ramach tego programu zakupić ubrania ochronne dla naszych druhów. Koszt jednego ubrania to około 4 600 zł. Strażak aby mógł wejść do płonącego obiektu musi mieć na sobie odzież ochronną wraz z zabezpieczeniami o wartości około 14 000 zł.

Na koniec wszystkim mieszkańcom Rudawy życzę miłej majówki.

Marcin Cieślak – Sołtys Rudawy

Maseczki rozdane

W sobotę 18 kwietnia br. rozdaliśmy pod remizą OSP w Rudawie około 500 szt. maseczek dla mieszkańców naszego sołectwa. Była to inicjatywa OSP Rudawa przy udziale Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Rudawy i Klubu Seniora ,,Sami Swoi” z Rudawy. Materiał zakupił właściciel sklepu Lewiatan Rudawa. Wszystkim zaangażowanym w realizację tego zadania serdecznie dziękuję. Pokazaliśmy, że w Rudawie potrafimy działać wspólnie dla dobra całej naszej społeczności. W jedności nasza siła!

Marcin Cieślak – Prezes OSP Rudawa – Sołtys Rudawy

Rozdajemy maseczki dla naszych mieszkańców

Pragnę poinformować, że w dniu 18 kwietnia 2020 r. (sobota) od godz. 10.00 do godz. 11.00 pod remizą OSP będą rozdawane maseczki ochronne dla mieszkańców sołectwa Rudawa. Ilość maseczek jest ograniczona, wobec powyższego proszę o przyjście osób, które w Państwa gospodarstwie domowym są najbardziej aktywne. Przypominam, że szycie maseczek odbywa się w ramach akcji ,,Strażacy medykom” podczas, której druhowie zbierają asortyment potrzebny dla jednego z krakowskich szpitali. Maseczki szyjemy dla mieszkańców naszego sołectwa. Wspierają nas w tym Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rudawy oraz Panie z Klubu Seniora ,,Sami Swoi’’ z Rudawy.  Panie szyjąc maseczki, ciężko pracują już od tygodnia i to są nasze rudawskie ciche bohaterki. Słowa uznania należą się też właścicielowi sklepu Lewiatan Rudawa, który jest sponsorem materiałów na maseczki.

Marcin Cieślak – Prezes OSP Rudawa – Sołtys Rudawy